Blog

Doğsan Antifirizler

20.11.2019

Özellikleri

 

Antifiriz Nedir?

Soğuk kış aylarında araba motorunun soğutma suyuna katılan sıvı ve organik bir bileşiktir. Antifriz suyun donma sıcaklığını düşürüp, motorun soğuk havalarda zarar görmesini önlemek amacıyla suya katılır. Su donma sıcaklığına yaklaştığı zaman, diğer maddelerin tersine genleşir. Radyatör, silindir blokları ve diğer motor parçaları, genleşerek donan suyun meydana getirdiği basıncın etkisiyle çatlayabilir. Bu tehlikeleri önlemek için soğutma suyuna sıvı antifriz olarak etanol, metanol ve etilen glikol katılır.

Antifriz, kışın beklenen en düşük sıcaklıkta donmayı önleyecek miktardadır. Sudaki antifriz oranı ne kadar artarsa donma sıcaklığı o kadar düşer.Antifriz olarak kullanılan etanol ve metanol buharlaştığından sudaki miktarları azalır. Bunun için antifriz ayarını iyi yaptırmalıdır. Pahallı olan Permanent yani etilen glikol antifrizler daha etkilidir. Piyasada kullanılan antifrizlere genellikle bir pas önleyici ve bir de su pompası yağlayıcısı eklenir
Arabalarda Antifriz kullanımı
Antifriz radyatörü ve soğutma sistemini pas ve korozyondan korumak amacıyla da kullanılmaktadır. Donma noktası -12 derece olan saf antifriz, su ile karıştırıldığında donma noktası -37 dereceye kadar düşürmektedir. Ancak su oranı veya antifriz oranı arttıkça donma noktası düşmektedir. Bu nedenle doğru miktarda su ile karıştırılması önemlidir. Su oranı %70′i aşarsa donma %30′un altına düşmekte ve hararet tehlikesi baş göstermektedir. Antifirizin ısıyı taşıma özelliği suya izafi olarak daha az olduğundan düşük ağırlığın önem arz ettiği uygulamalarda daha da az kullanılır.
Türkiye iklim koşullarında maksimum koruma için % 33 ila % 50 arasında antifriz kullanımı tavsiye edilmektedir. Karışım yaparken sert sulardan kaçınılması gerekmektedir. Çünkü sert sular antifrizin içindeki koruyucu katıkların etkisini azaltmaktadır. Bu nedenle musluk suyu yerine yumuşatılmış ve distile edilmiş su kullanılmalıdır. “Antifriz eklenmesi veya değiştirilmesine bomometre ile ölçüm yapıldıktan sonra karar verilmelidir Bomometre cihazı, sadece karışımdaki etilen glikol miktarını ölçmektedir ve formülündeki koruyucuların durumu hakkında bilgi vermemektedir. Dolayısıyla bomometre, antifrizin soğutma sistemini koruma gücünü ölçememektedir.

Bütün antifrizler birbirlerinin aynısı değildir çünkü, piyasadaki antifriz ürünleri arasında büyük oranda kalite farkı vardır. İyi bir antifriz hem suyun donma derecesini düşürmeli hem de kaynama derecesini yükseltmelidir.OAT (organik asit teknolojisi) ile üretilen antifrizler içeriğindeki katıkların kimyasal özellikleri sayesinde hem daha uzun ömürlüdürler hem de aşınmaya karşı daha iyi koruma sağlarlar. Genel maksatlı antifrizler normalde yılda bir defa, ekleme yapılmadan değiştirilir.

Gelişmiş antifrizler ise daha uzun ömürlü olduklarından 3 yıla kadar kullanılabilmektedir
ANTİFRİZ VE ANTİFRİZİN KİMYASAL ÖZELLİKLERİ

Genellikle, etilen glikol veya propilen glikol esaslı, motorların soğutma sistemlerine katıldığında soğutucunun donma noktasını düşüren, kaynama noktasını yükselten ve paslanmayı önleyen homojen bir sıvıdır. Antifriz homojen bir sıvı olmalı, gözle görülür safsızlıklar içermemeli ve uygun bir boyar madde ile belirgin bir şekilde renklendirilmiş olmalıdır.

İçeriğindeki katkılarla, metal ve alaşımlarını paslanma ve aşınmaya karşı koruması ve kışın donmayı önlediği gibi, yazın da harareti önlemesinden dolayı, sadece kış mevsiminde değil 4 mevsim kullanılması önerilir.

İdeal bir antifrizin donmayı önlemesi ve suyun kaynamasına sebep olmaması gerekir.

ANTİFRİZ KULLANIM ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI

Daha iyi ısı transferi sağlayarak soğutmaya katkıda bulunur ve soğutma sitemlerinde dört mevsim kullanıma uygundur.
Soğutma sisteminin verimliliğini arttırarak motorun hararetini düşük tutar, motor ömrünü uzatır.
Sirkülasyon pompasının verimli çalışmasını sağlar.

Soğutma sistemlerinde kullanılan her türlü metal ve metal alaşımları ile uyumlu çalışır ve korozif madde oluşumuna engel olur.

Soğutma suyunun donma noktasını düşürerek soğuk iklimlerde genleşmeden kaynaklanan çatlama ve diğer hasarların oluşumuna engel olur.

Koruma özelliği sayesinde termostat, radyatör ve su pompasında onarım ihtiyacını düşürür. Yani tasarruf sağlar.

Ankara shell tellus , ankara p.o hidrolik yağları , ostim yağcılar , ankara yağcılar,hidrolilk sistem yağları , cnc yağları,ankara toptan madeni yağ,ankara yağ market , ankara castrol magnatec , ankara castrol edge,ankara mobil 1 , ankara mobil 10w-40,ankara mobil 15w-40,ankara mobil satış yeri , ankara mobil toptan,ankara shell toptan,ankara castrol toptan,ankara elf toptan,ankara toptan cam suyu,ankara toptan antifriz , ankara yağ market,ankara yağcı,ankara petrol ofisi,ankara toptan yağ fiyatları,ankara ostim yağcı,ostim yağcı,ostim tellus,ostim hidrolik yağı,bor yağı,kesmeyağı,ısı transfer yağı,kalıp yağı,ankara adblue,ostim adblue,adblue toptan satış,ankara adblue toptan satış,luk oil hidrolik sistem yağı,luk oil motor yağı,luk oil 10w-40,snc oil ankara,snc oil toptan satış,snc oil bayii,snc oil tower,snc oil 10w-40,snc oil strong,snc oil motor yağı,snc oil türkiye,snc oil nasıl,snc oil komprasör yağı,ostim komprasör yağı , asansör yağları,ankara asnsör yağı satan yerler , ostim asansör malzemeleri,ankara gres satan yerler,gres fiyatları,ostim gres satan yerler,ep li gres , kauçuklu gres,kırmızı gres,beyaz gres,dişli yağı,motor yağı ankara,ford transit yağı,ford transit motor yağı,opel motor yağı,cvt şanzıman yağı,ankara cvt şanzıman yağı,eneos motor yağları,ankara kalıp yağı,ankara ısı transfer yağı,ankara yağ market , ankara toptan madeni yağ fiyatları,toptan yağ fiyatları,perakende yağ fiyatları,en ucuz motor yağı,doğsan yağcı,doğusan yağ,en büyük yağcı,444 yağ katkıları,würth katkıları ankara,lubex ankara,luk oil ankara,castrol ankara,mobil ankara,total azola ankara,total ankara,elf toptan fiyatlar,castrol toptan fiyatlar,shell toptan fiyatlar,mobil toptan fiyatlar,opet 5w-30, renault motor yağı,elektirikli araç yağları,0w/20,0w/30,0w,40,0w/20,10w/40,15w/40,20w/50,sae 10,sae 30,sae 90,80w/90 şanzıman yağları,90 numara dişli yağı,ankara safsu,ankara toptan safsu,ankara üstübü,ostim üstübücü,ostim parça bez,silecekmatik,snc cam suyu , eskimo cam suyu , eskimo toptan cam suyu,silecekmatik toptan satış yerleri,sp oil türkiye , sp oil ankara,sp oil ostim,spoil hidrolik sistem yağları,total 7400 15w-40,elf fulltech fe 5w-30,castrol magnatec 10w-40 4 lt , shell 10w-40 4 lt,mobil 10w-40 4 lt , opet 5w-30 7 lt , opet 5w-30 10,5 lt , pas sökücü ankara,wd 40 toptan ankara,ankara sıvı gres , ankara pas sökücü,ostim uzay çağı yağcı,mercedes motor yağı,bmw motor yağı,motul ankara,motul ostim satanlar,ostim demotul satış noktaları,motul 10w-40,motul 5w-30,motul 10w-60,motul toptan fiyatlar,motul perakende satış fiyatları,petrol ofisi cx 5w-30,p.o fren hidroliği,dot3 , dot 4 ,p.o antifriz ankara,toptan p.o antifriz ,shell antifriz,shell toptan antifriz satış noktaları ve ürünlerini doğsan da bulabilirsiniz.

Ankara madeni yağ satış yerleri,ankara yağcılar,ankara ostim yağcılar,ostim yağcı,ankara toptan yağ listesi,ankara toptan madeni yağ,ankara perakende madeni yağ,doğsan madeni yağ gross,ankara gross madeni yağ,doğsan gross madeni yağ,doğusan madeni yağ,doğsan yağcı,perakende yağ fiyatları,toptan madeni yağ fiyatları,toptan hidrolik sistem yağları,toptan motor yağları fiyatları,en ucuz madeni yağ fiyatları , madeni yağ en ucuz,motor yağı ankara,ostim en ucuz yağcı,toptan cam suyu,ankara toptan antifriz,en ucuz cam suyu,en ucuz antifriz,toptan fiyatına perakende satış,motor yağı fiyat listesi,ostim bor yağı,ostim kesme yağı,ostim ısı transfer yağı,ostim kalıp yağı,ostim yağ market,ostim motor yağı,bmw motor yağı,Mercedes motor yağı,audi motor yağı,renault motor yağı,ford motor yağı,wolkswagwen motor yağı,otomotaik şanzıman yağı ostim,otomatik şanzuman yağı ankara,asansör yağları,jenaratör bakımı ankara,asansör bakımı ankara,asansör bakım malzemeleri ankara,Batıkent yağcı,full sentetik motor yağı,mavi antifriz , kırmızı antifriz,gaz yağı ankara,gaz yağı ostim,ostim üstübü,toptan antifriz , toptan cam suyu,toptan madeni yağcılar,perakende motor yağı,en iyi motor yağı,torna tezgah yağları ostim,ostim en büyük yağcı,ostim toptan yağcı,ostim yağ toptancısı,-30 derece cam suyu , -40 derece cam suyu , endüstriyel antifriz , chiller soğutma sıvısı , chiller antifriz ankara , chiller antifriz ostim, chiller toptan antifriz , chiller için antifriz , chiller tankına antifriz , ankara chiller antifriz , chiller ankara antifiriz ,çiller antifriz , çiller soğutma sıvısı,çiller antifriz ankara , çiller mavi antifiriz,endüstriyel ankara , ankara endüstriyel antifiriz , jenaraör yağları , adbule ankara , adlue fiyatları , adblue ostim,binek araç motor yağları , ticari araç motor yağları , binek araç motor yağı fiyatları , kamyon motor yağı fiyatları , otobüs motor yağı fiyatları , iş makinası yağları ostim,iş makinası yağları fiyat , ostim iş makinası yağları , iş makinası yağ fiyatları ostim, toptan iş makinası yağ fiyatları , hidromek hidrolik sistem yağı , jcb iş makinası yağları ,komatsu iş makinası yağları , matbaa makinası yağı ankara, matbaa makinası için yağ ostim,komprasör yağı ankara, komprasör yağı ostim,toptan kauçuklu gres , toptan kırmızı gres , varil ısı transfer yağı , kalıp yağı ankara,hidrolik sistem yağı toptan fiyatları ,yağ katkıs ankara , ankara bor power , ankara restore yağ katkısı , buz çözücü toptan , ostimde yağcı,yağ fiyatları,madeni yağ fiyatları , toptan madeni yağ fiyatları , madeni yağ tanzim satış yerleri.

Castrol ankara, ankara castrol , ostim castrol , castrol ostim,castrol magnatec ostim,castrol edge ostim doğsan ,toptan castrol fiyatları , castrol fiyat listesi , castrol toptan satış , castrol bayii , castrol satış noktası, castrol perakende fiyat listesi , castrol madeni yağ,castrol vecton ostim,castrol vecton ankara, castrol vecton toptan fiyatlar , castrol turbomax 15w/40 teneke , castrol 2t,castrol antifriz toptan , castrol antifriz fiyat listesi , castrol edge 5w/30 4 lt , castrol edge 5w/30 5 lt , castrol magnatec 10w/40 4 lt , castrol vecton e6-e9 10w/40 , castrol edge 5w/40 , castrol edge fiyatlar, castrol magnatec 5w/30 4 lt , ankara da castrol fiyatları , castrol perakende satış noktası,ankara castrol perakende satış,audi castrol ne yağ kullanır,vw castrol ne yağ kullanır,castrol hidrolik sistem yağı,ankara castrol hidrolik yağı,castrol dişli yağları.

Mobil ankara , ankara mobil , ostim mobil , mobil ostim , mobil fiyat listesi , mobil toptan fiyat listesi , mobil 1 ankara, ankara mobil 1,ostim mobil 10w/40 , mobil 10w/40 ankara, mobil esp 5w/30,ankara mobil esp 5w/30 4 lt , mobil 10w/60 4 lt , mobil dte hidrolik yağı,mobil rarus komprasör yağı,mobil mx 15w/40 tnk , ostim mobil hidrolik sistem yağı,ankara mobil toptan,ankara mobil perakende fiyatlar, ankara mobil toptan fiyatlar,ankara mobil toptacı,ankara mobil 426 bidon,mobil 1310 hidrolik yağı,mobil 1330 yağ , mobil 0w/20 yağ , mobil motor yağları fiyatlar , mobil lt 71141 atf , mobil atf 220 , mobil şanzıman yağları , mobil dişli yağları,mobil antifriz ankara ,mobil süper 2000 10w/40 4 lt ankara, mobil süper 3000 5w/30 annkara ostim , mobil orijinal motor yağları ankara , mobil satış noktası ankara,mobil yağlar,mobil kızak yağları , mobil vactra no:2,mobil shc 429,mobil shc 630 , mobil ısı transfer yağı ankara, mobil delvac ankara, mobil xhp 10w/40 bidon,mobil 0w/20 , mobil 0w/30 , mobil 0w/40,mobil 10w/60,mobil dte 26 ankara,mobil dte 24 ankara ostim,mobil oil dte 25 yağ ostim,mobil 1 fiyat listesi , mobil toptan satış yerleri,mobil bayii ankara, mobil bayii ostim,ostim mobil bayii.

Petrol ofisi motor yağları,p.o şanzıman yağları,petrol ofisi antifriz,petrol ofisi 15w/40 tnk,petrol ofisi ostim,petrol ofisi ankara, petrol ofisi hydro ankara, petrol ofisi la 10w/40 ankara ostim,p.o la 10w/40 ostim,p.o hidrolik dot3,p.o hidrolik dot4,p.o kauçuklu gres , petrol ofisi adblue ankara, petrol ofisi ostim adblue,p.o 10w/40 4 lt,p.o 20w/50 ankara,p.o kızak yağı , p.o satış notkası ankara ostim , petrol ofisi madeni yağ fiyat listesi,petrol ofisi yağ fiyatları ankara,petrol ofisi xt 10w/40,petrol ofisi ostim yağcı,p.o ankara satış bayii,petrol ofisi toptan fiyatlar,petrol ofsi perakende fiyat listesi,petrol ofisi antifriz toptan fiyatlar,p.o antifriz toptancı,petrol ofisi bor yağı,petrol ofisi ostim yağcı.

Shell ankara , ankara Shell,ostim Shell , ostim Shell , ankara Shell tellus , ostim Shell tellus , Shell tellkus fiyatlar, Shell tellus toptan fiyat listesi , ankara Shell tellus toptancı,ostim Shell motor yağları , Shell ostim yağcı , ankara Shell satış noktası , Shell omala dişli yağı , Shell ostim hidrolik yağı , ostimde Shell satış yeri, Shell helix ankara, Shell motor yağı ostim,Shell r6 10w/40 kova ankara , Shell ankara toptancılar,Shell antifriz fiyat listedi , Shell adblue fiyatlar, ostim Shell adblue nereden alırım,Shell aml 5w/30 , Shell 10w/40 4 lt , Shell helix hx 7 10w/40 4 lt , en ucuz Shell , toptan madeni yağ fiyatları Shell , Shell ankara toptan , Shell gadus toptan , Shell bor yağı ankara, Shell kızak yağı ankara , Shell ısı trasfer yağı ankara , Shell tellus 46 ,Shell tellus s2m 32,46,68 hidrolik yağı fiyatları,Shell madeni yağ fiyatları,Shell tanzim satış , Shell ultra serisi , Shell corena s 46 ankara .

Elf ankara , ankara elf, elf ostim , ostim elf,elf madeni yağlar ostim,ostim elf madeni yağlar,elf madeni yağ toptan fiyatları , elf madeni yağ perakende fiyatları , elf motor yağları ankara , ankara elf satış noktası , ankara elf toptan satış, ankara elf sportı toptan,elf toptan satış ankara , elf fulltech fe 5w/30 5 lt ankara ostim türkiye , elf moligraf 10w/40 4 lt ankara , elf toptan satan yerler ankara , doğsan gross madeni yağ , doğsan madeni yağ , doğsan fiyat listesi, elf antifriz toptan satış,elf 80 numara , elf 75w/80 numara,elf şanzıman yağı ,elf ankarada doğsanda.

Total ankara , ankara total , total ostim , ostim total,total antifriz toptan , total satış nıktası , doğsan madeni yağ,total hidrolik sistem yağı ankara , total azola fiyat listesi , total lhm plus ankar , total ecs 5w/30 , toptal madeni yağlar fiyat listesi , total yacı ankara , total satış noktası ankara ostim doğsan madeni yağ,total ısı transfer yağı , total ısı trasfer yağı ankara ,total rubia 15w/30 bidon,total tır yağı.

Snc oil ankara , snc oil ostim , ostim snc oil ,ankara snc oil , snc oil toptan satış snc oil perakende satış,snc oil türkiye , snc oil tower , snc oil 10w/40 , snc oil toptan antifriz , snc oil toptan cam suyu , snc oil fiyat listesi , snc oil toptan fiyat listesi , snc oil bayii , snc oil hidrolik sistem yağı , snc oil dragon 10w/40 , snc oil ısı transfer yağı , snc oil kalıp yağı , snc oil adblue , snc oil avangarde 5w/30 , snc oil fragon-pro 5w/30 , snc oil strong 15w/40 , snc oil fiyat listesi , snc oil toptan satış , snc oil ostimde nerede , snc oil nasıl , snc oil motor yağları , snc oil tanzim satış , snc oil doğsan madeni yağ , snc oil nerede , snc anlamı ne , snc oil onayları , snc oil toptancısı , snc oil elegance 20w/50,snc oil doğsan da satılır,snc oil konya , snc oil bursa , snc oil Eskişehir , snc oil Kırıkkale , snc oil çorum , snc oil ivedik.

Motul ankara , ankara motul , motul ostim , motul ivedik , motul ankara satış noktası , motul toptan fiyat listesi , motul perakende fiyat listesi,motul toptancı , motul doğsan , motul ankara bayii , motul 10w/40 , motul 10w/60,motul 4 t , motul 5w/30 , motul kamyon yağı , motul türkiye ,en ucuz motul , motul ankara toptan satış , motul burada .

Eneos ankara , ankara eneos , eneos ankara bayii,eneos 0w/20 4 lt , eneos 10w/40 , eneos toptan fiyat listesi , eneos perakende satış fiyatları , eneos doğsan , eneos japon yağları , hpnda motor yağları , hyunda orijinal yağ ,honda orijinal yağ,eneos toptancısı , eneos satış notkası ankara , ankarada eneos nerede.

Opet madeni yağlar , opet adblue ankara, opet adbue ostim , opet madeni yağ fiyat listesi , opet madeni yağ satış noktası , opet fullmax 10w/40 , opet fullmax 5w/30 , opet 10w/30 7 lt , opet 5w/30 10,5 lt, opet toptan satış,opet hidrolik sistem yağları , opet motor yağları , opet ostimde nerede , opet ankara bayii,opet ostim satış ,opet bor yağı , rom ekonomizer , rom katkısı , opet 15w/40 , opet 10w/40.

Sp oil ankara , sp oil ostim,ostim sp hidrolik yağı , sp hidrolik sistem yağları , sp oil hidrolik sistem yağları , hidrolik sistem yağı ostim , en ucuz hidrolik sistem yağı ostim.en ucuz hidrolik yağı ankara, en ucuz 20w/50 , en ucuz 15w/40 , en ucuz 90 numara , sp madeni yağ ankara , sp madeni yağ fiyat listesi , sp madeni yağ satış noktası , sp dişli yağı , sp kauçuklu gres , sp oil derede , doğsan , sp satış yeri , doğsan,sp fiyat listesi , sp bayii ,

Oksello ankara ,ankara oksello , ostim oksello , oksello ostim , oksello kauçuklu gres , oksello bor yağı , oksello nillus hidrolik yağı, oksello ostim satış noktası , oksello ankara satış noktası , oksello kesme yağı , oksello 10w/40 , oksello 5w/30 , oksello gres fiyat listesi , oksello fiyat listesi , oksello ankara bayii,oksello ep gres , oksello beyaz gres , oksello antifriz , oksello toptancısı , oksello toptan fiyatlar,oksello ısı transfer yağları , oksello doğsan , doğsan gross oksello .

Würth ankara bayii , ankara würth bayii , würth yakıt katkısı ankara ostim ,würth fiyat listesi , würth toptan fiyatlar , würth fiyatlar, ankara würth toptancısı , würth doğsan , würth yağ katkısı ankara , ostim yağ , ostim yağcı,würth sıvı gres , würth hhs 2000 yağlayıcı , würth sprey gres .

444 yağ katkıs , 444 ankara bayii , 444 dizel katkısı , 444 fiyat listesi , 444 toptan fiyatlar.

Luk oil ankara , ankara luk oil , luk oil ostim , luk oil toptan fiyat listesi , luk oil yağ toptan,luk oil hidrolik sistem yağı , luk oil ankara satış noktası,luk oil 10w/40 , luk oil 15w/40 ankara , doğsan , luk oil.

Petroyağ ankara , ankara petro yağ , ankara petroyağ satış noktası , petroyağ fiyat listesi , petroyağ toptan fiyatlar,petroyağ ısı transferyağı , petroyağ kalıp yağı ankara , petroyağ doğsan ,

Lubex ankara , ankara lubex , lubex 10w/40 , lubex 15w/40 , lubex hidrolik sistem yağı , lubex fiyat listesi , lubex toptan fiyat listesi,lubex doğsan,

Silecekmatik , silecekmatik cam suyu , silecekmatik türkiye , silecekmatik ankara , silecekmatik fiyat listesi , silecekmatik toptancı , toptan cam suyu , silecekmatik 4 mevsim cam suyu , silecekmatik toptan fiyat listesi.

Eskimo oto cam suyu , eskimo cam suyu , eskimo antifrizli oto cam suyu , eskimo cam suyu toptan , eskimo cam suyu toptan fiyat listesi , eskimo toptan satış.

Toptan safsu , toptan safsu ankara , toptan safsu fiyatları , safsu bayii,akü için safsu , ütü için safsu , safsu fiyat listesi , asitli su , asitli su toptan , balata spreyi,balata spreyi fiyat listesi , toptan balata spreyi,pas sökücü toptan pas sökücü , toptan sıvı gres , parça bez , toptan parça bez.

Asansör yağları ankara , 4x4 yağlar , stop start yağ , gıda yağalrı.

Doğsan da bulabileceğiniz bütün ürün grupları