Blog

Antifiriz Çeşitleri Ve Özellikleri

20.11.2019

Özellikleri

 

DOĞSAN GROSS MADENİ YAĞ / ANTİFRİZ

Havalar iyice soğumaya başladı, yüksek kesimlerde karlar görülmeye başlandı. Bu şartlarda, özellikle kışın soğuk geçtiği bölgelerde yaşayan araç sahiplerinin motor bakımına daha özen göstermesi gerekiyor. Araç sahiplerinin tek başına gerçekleştirebileceği bakımlardan bir tanesi olan antifriz, motorun sağlığı açısından oldukça önemli.

Antifriz, 0 derece ve altında radyatör suyuna katılarak suyun donmasını önleyen kimyasal bir maddedir. Radyatör suyu, 0 derecede donacağı için, sıcaklıkların eksinin altında seyrettiği zamanlarda antifriz kendini gösterir. Antifriz, suyun donma sıcaklığını düşürür, kaynama noktasını da yükseltir.

Antifrizler neden renkli ?

Antifriz, aslında alkolün bir türevidir. Renksizdir, ve suyla karıştırdığınızda da rengi değişmez. Ancak piyasada satılan antifrizlerin çeşitli renkleri mevcuttur. Aslında bu tamamen tüketicinin işini kolaylaştırmak amacıyla yapılan bir işlemdir. Antifriz ne tür olursa olsun renksizdir. Motordan sızma olduğunda araç sahiplerinin fark edebilmesi için de renklendirilir.

Renge göre değil, türüne göre antifriz seçin ;

Piyasada satın alabileceğiniz 4 çeşit antifriz mevcut. Bunlar;

  • Organik Antifriz
  • Inorganik Antifriz
  • Hibrit Organik Antifriz
  • Nitritli Organik Antifriz

 

Organik antifriz Fosfat ve Silikat gibi uzun süre kullanmazsanız işlevini yitirebilecek veya suyun sertlik durumundan etkilenebilecek içerikler organik antifrizlerde bulunmaz. Hatta kullanım ömürleri de 5 yıla ve 200 bin kilometreye kadar çıkabilir. Ancak, suyun yarattığı korozyonu önlemekte pek başarılı değiller. Organik antifriz, sisteme çok geç nüfuz eder, ancak uzun süre koruma sağlar. Artısı ve eksisi beraberinde gelir.

İnorganik antifriz İnorganik antifrizin içinde fosfat ve silikat bulunur. Her ikisi de motor soğutma sistemi için faydalıdır; fosfat demir için, silikat da alüminyum için koruyucu maddelerdir. Motor bloğunu ve soğutma sistemi parçalarının hammaddesini düşünürseniz, inorganik antifriz içerikleri tercih edilebilir hale gelir. İnorganik antifrizin negatif yönü ise, fazla kullanılmadığında bu iki madde çökme yapar ve malzeme koruma nitelikleri azalır. 50 bin kilometre veya 2 yıl kadar süre periyodunda mutlaka değiştirilmesi gerekir.

Hibrit Organik Antifriz Hibrit organik antifrizler, adı gibi melezdir. Hem organik hem de inorganik antifrizlerin karışımından meydana geldiği söylenebilir. Bu ürün geliştirilirken Avrupa’daki çeşme suyunun yüksek sertlik oranı göz önünde bulundurulduğu için böyle bir çözüme gidilmiş. Hibrit organik antifrizde fosfat yerine organik bileşenler bulunurken, alüminyum koruması sağlayan silikat benzeri inorganik bileşenler de mevcuttur.

Nitritli Organik Antifriz türü antifriz, sürekli çalışan ticari araçlar için geliştirilmiştir. Nitrit ve molibdenyum gibi bileşenlere sahiptir. Bu bileşenler antifriz ürününün ömrünü 1 milyon kilometreye kadar çıkarır. Genellikle kamyon, otobüs ve iş makinalarında kullanılır.

Aklınız biraz karıştı sanırız:)

Hangi tür antifriz kullanılmalı?

Yukarıdaki yazıdan da anlaşılacağı üzere antifrizde renk değil, içeriği önemlidir. Belirli bir içeriği olan antifrizin belirli bir rengi olmadığı için, bileşenlerine bakarak karar vermek gerekli.

Antifrizin rengi veya içeriği ne olursa olsun, esas amacı motoru korozyona karşı korumaya yardım etmektir. Geç donma ve daha yüksek ısıda kaynama gibi özellikler ise soğutma sistemine eklenen su/antifriz oranıyla doğrudan orantılıdır.

Otomobil üreticileri son zamanlarda silikat katkısı da olan hibrit türdeki, kullanım ömrü daha uzun olan organik antifrizleri kullanıyor. Bunun sebebi ise aslında suyun sertlik oranı. Eğer yaşadığınız yerdeki su sertse, ve aracınızı sürekli kullanıyorsanız inorganik antifrizleri seçmenizde hiçbir sakınca yok. Ancak, aracınız genelde park halindeyse ve bölgenizdeki su sertse hibrit ve organik antifrizleri tercih edin.

Antifriz seçimi yaparken otomobil üreticinizin tavsiye ettiği markayı ve modeli de göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Organik ve inorganik antifrizlerin karıştırılması ile yapılan bir test sonucunda incelen antifrizin hem daha korozif özelliklere sahip olduğu hem de soğutma görevini istenildiği gibi yapmadığı sonucu elde edilmiştir. Bu nedenle de ya daha önce kullanılan antifrizin aynısı kullanılmalı ya da eskisi tamamen boşaltılarak yenisi kullanılmalıdır.

Antifriz radyatörü ve soğutma sistemini pas ve korozyondan korumak amacıyla da kullanılmaktadır. Bu yüzden sadece kışın değil, yılın her mevsiminde antifriz kullanılmalıdır.

Doğsan gross madeni yağ da shell antifriz,castrol antifriz,total antifriz,mobil antifriz,petrol ofisi antifriz,opet antifriz,eskimo antifriz,matrix antifriz,esco antifriz,motul antifriz,endüstriyel antifriz,çiller antifrizi çeşitlerini perakende olarak bulabilirsiniz.

Aynı zaman da 

Doğsan gross madeni yağ da shell antifriz,castrol antifriz,total antifriz,mobil antifriz,petrol ofisi antifriz,opet antifriz,eskimo antifriz,matrix antifriz,esco antifriz,motul antifriz,endüstriyel antifriz,çiller antifrizi çeşitlerini toptan olarak da bulabilirsiniz.

Antifiriz perakende satış fiyat listemizi ve antifriz toptan satış fiyat listemizi sitemizde bulabilirsiniz.Firmamız Doğsan gross madeni yağ olarak bütün antifiriz çeşitlerini satmaktadır.

Oto cam suyu ve antifrizli oto cam sularınıda mağazalarımızda bulabilirsiniz.

Toptan cam suyu satışımız vardır.Toptan cam suyu fiyatları için , cam suyu fiyatlarımız sitemizde mevcuttur.

Toptan antifriz satışımız vardır.Toptan antifriz fiyatları için , antifriz fiyatlarımız sitemizde mevcuttur.

Toptan cam suyu ve Toptan antifriz fiyatlarında fiyatlarımız sürekli güncellenmektedir.

 

EN UYGUN FİYAT GARANTİSİ İLE DOĞSAN GROSS MADENİ YAĞ OLARAK .HİZMETİNİZDEYİZ… 444 41 29