Blog

Şanzuman Ve Dişli Yağları

20.11.2019

Özellikleri

 

Şanzıman yağı nedir?

Şanzımanın otomobildeki görevini tam olarak yerine getirebilmesi için sağlıklı bir dişli sistemine sahip olması gerekir. Şanzıman çalışırken dişliler birbirine sürtünerek çalıştığından, şanzıman yağı kullanılmadığı takdirde şanzımanda yüksek oranda aşınma meydana gelebilir. Şanzıman yağı sayesinde, dişlilerdeki aşınma azalır ve şanzıman verimli bir şekilde çalışmaya başlar.

Birçok farklı otomobil türü olduğu gibi, birçok farklı şanzıman çeşidi de bulunur. Doğru şanzıman yağı ise araçtaki şanzıman çeşidine göre belirlenir. Tıpkı motor yağında olduğu gibi, şanzıman yağının ömrü de otomobil üreticileri tarafından belirlenir. Şanzıman yağı kullanımı, hiçbir zaman aksatılmamalı, belirli periyotlarla yağın değişimi yapılmalıdır.

Şanzıman yağı nasıl kontrol edilir?

Şanzıman yağının değişimi, şanzımanla ilgili yaşanacak birçok problemin yaşanmasını engeller. Otomatik şanzımanların ve manuel şanzımanların yağ kontrolü de haliyle farklılıklar gösterir. Otomatik şanzımanda bulunan yağın kontrolü, şanzımanda bulunan yağ çubuğu çekilerek sağlanır. Yağ çubuğu bulunmayan manuel şanzımanlarda ise, yağ seviyesini kontrol etmek biraz daha zor bir hal alabilir. Yağ çubuğunun olmadığı otomobillerde otomobilin altına bakılması gerektiğinden, bu gibi durumlarda yetkili servise başvurulması en sağlıklı çözüm olacaktır.

Şanzıman yağı seçiminde önemli olan, üretici firmaların önermiş olduğu yağın kullanılması ve başka yağların karıştırılmamasıdır. Şanzıman yağı azalması göz ardı edildiği zaman şanzımanda aksaklıklar meydana gelebilir. Vites kutusunun ön ve arka bölümleri de zaman zaman kontrol edilmeli ve yağ kaçağı olup olmadığına bakılmalıdır. Şanzımanda oluşacak aksaklıklar, otomobilin aniden durmasına neden olduğu gibi motora gereğinden fazla yüklenilmesine, dişlilerin ve balataların zarar görmesine sebep olacağından, şanzıman yağı genellikle 2 yıl arayla kontrol edilmeli, şanzımanın filtre ve yağ değişimi yapılmalıdır.